W Hair Concept – Kadın & Erkek Kuaför ve Güzellik Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ağda Sonrası Bunları Yapmayın!

Uzun Süreli Konfor İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en çok tercih edilen ve diğer yöntemlere göre en pratik olanı ağda hiç şüphesiz. Yüzyıllardır kadınların tüylerinden arınmak için kullandığı ağda, günümüzde de popüler kalmaya devam ediyor. Ağda, tüyleri köklerinden temizlediği için uzun süreli pürüzsüzlük hissi yaratırken ağda sonrası yapılacak yanlış müdahaleler bu rahatlığa gölge düşürebiliyor.

Ağda sonrasında gereken özen ve dikkat gösterilmezse cildiniz tahriş olabiliyor ya da istenmeyen sivilceler, kıl dönmeleri gibi sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Peki ağda sonrası yapılmaması gerekenler ne? Ağda sonrası banyo yapılır mı? Ağda sonrası kızarıklık neden olur? Birlikte inceleyelim ve alabileceğiniz önlemlerden bahsedelim.

Ağda Sonrası Neleri Yapmaktan Kaçınmalısınız?

Ağda sonrasında cildinizin tahriş olmaması ya da sivilce, yara, kıl dönmesi hatta yanık izi gibi sorunlarla karşılaşmamanız için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Ağda sonrası yapılacaklar arasında güneşten uzak durmak ilk sırada. Ağdadan sonra ilk 24 saat cildinizin direkt güneşle temasını engellemelisiniz. Ağda sonrası cildiniz güneşle temas ederse kızarıklık ve leke sorunları oluşabilir.
 • Ağda sonrası yapılmaması gerekenler listemizde güneşle olduğu gibi sıcak suyla temas edilmemesi de var. İlk 24 saat vücudunuzu sıcak su ile yıkamamaya dikkat edin. Duş almak zorundaysanız ağdadan sonra 3 saat beklemeniz gerekecek. Bu süreden sonra ılık su ile duş alabilirsiniz.
 • Ağda sonrası banyo sırasında kimyasal içerikli şampuanlar ve duş jelleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Kızarıklık ve ciltte kabarma sorunlarıyla karşılaşmanız olasıdır.
 • Ağda sonrası yapılmaması gerekenler arasında denize ve havuza girmekten de bahsedelim. Tuzlu su ve havuz suyu kızarıkları artırırken havuz suyunda bulunan zararlı organizmamalar gözeneklerinizin açık olmasından yararlanarak sağlıksız etkenlere sebep olabilir. Bu yüzden havuz ve denizden uzak durmalısınız.
 • Ağda sonrası kızarıklık ya da ağda sonrası kaşıntı sorunları ile uğraşmak istemiyorsanız sauna, hamam vb. gibi yerlere girmemelisiniz. Gözenekleriniz açıkken cildiniz tahriş olmaya daha müsait olur.
 • Ağda sonrası dar kıyafetler giymekten kaçının, nem ve ter emen kumaşlardan yapılmış giysileri tercih edin. Cildiniz nefes almazsa tahriş olacaktır.
 • Ter, tuzlu yapısıyla ağda yapılan bölgeyi yakar ve tahriş eder. Bu nedenle ağda sonrası çok hareket etmemeye, spor yapmamaya ve terlememeye özen göstermelisiniz.
 • Ağda yapılan bölgelere parfüm, deodorant, alkol içerikli krem, vücut yağı gibi kozmetik ürünleri kullanmamanız gerekiyor. Aksi halde ağda sonrası tahriş ve ağda sonrası kızarıklık sorunlarıyla uğraşırsınız.
 • Ağda sonrasında vücudunuzda oluşan sivilceleri sıkmamalı ya da cildinizi çok fazla kaşımamalısınız. Sivilceleri sıktığınızda daha çok sivilcenin çıkmasına neden olabilirsiniz.

Son olarak ağda sonrası çıkan yeni tüyleri tıraş etmemelisiniz. Tüylerinizin daha ince çıkması ve azalmasını istiyorsanız ağda yaptırmaya devam etmelisiniz. ağdanın uzun süreli kullanımda kıl miktarını azalttığı ve tüyleri incelttiği kanıtlanmıştır.

Ağda Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Ağda sonrası yapılmaması gerekenler genel hatlarıyla yukarıdaki listemizde yer alıyor. Peki ağda sonrası yapılması gerekenler ne? Ağda sonrası bakım nasıl yapılır?

 • Öncelikle ağda sonrasında yatıştırıcı özelliği olan kremler ve bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Aloe vera, Hindistan cevizi yağı, argan yağı gibi doğal yağlarla cildinize masaj yaparak tahriş ve kabarmaları azaltabilirsiniz.
 • Ağda sonrası cildinize soğuk kompres uygulayarak cildinizdeki kabarmaların önüne geçebilirsiniz.
 • Ağda sonrası yapılacaklar arasında peeling de vardır. Ancak ağdadan 24 saat sonra peeling yapabilirsiniz. Böylece ölü derileri temizlemiş ve sivilce oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Ağda sonrası cilt yüzeyinde kalan ağda kalıntılarını da ağda bezi yardımıyla temizlemeli, tırnaklarınızı kullanmamalısınız.
 • Ağda sonrası antiseptik içerikli kremlerle ciltte oluşan tahrişleri en aza indirmeniz mümkün.
 • Kabaran ve kaşınan cildinize soğuk süt uygulaması da yapabilirsiniz. Büyük oranda rahatlayacaksınız.

Ağda Sonrası Minimum Şikayet İçin Doğru Kuaförü Seçin!

Evde ağda yapmak her ne kadar ekonomik olsa da cildiniz için hijyenik ve sağlıklı olmayabilir. Yanlış uygulamalarla vücudunuzda tahriş, kanama ve izlere neden olabilirsiniz. Bu nedenle ağda yaptırmak için profesyonel kuaförlerden ve güzellik merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Hem daha hızlı hem de daha güvenli bir ağda ihtiyacınız karşılanmış olur.

Ağda sonrası sivilce, kızarıklık, kabarma ya da kaşıntı gibi durumlar ciddi boyutlara ulaşırsa mutlaka sağlık merkezine görünmeniz gerektiğini unutmayın.

[widget-133]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (536) 511 22 53