W Hair Concept – Kadın & Erkek Kuaför ve Güzellik Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Erkek Cilt Bakım Önerileri

Cildinize İyi Bakmak İçin Bunları Yapın!

Güzel bir cilde sahip olmak kadınlar kadar erkekler için de önemlidir. İş ve sosyal hayatta fark edilen, temiz ve bakımlı bir imaj çizmek, sağlıklı ilişkiler yürütmek için cilt bakımına dikkat etmek gerekir. Ancak erkekler, kadınlar kadar cilt bakımına dikkat etmiyor. Dolayısıyla özensiz bir görünüm ve sağlıksız bir cilt sahibi oluyorlar.

Erkekler için cilt bakım önerileri neler? Erkek cilt bakım tavsiyeleri nasıl uygulanır? Cildinize nasıl daha iyi bakarsınız, gelin, yakından inceleyelim…

Cildinizi İyi Tanıyın

Cilt türleri; kuru cilt, normal cilt, yağlı cilt ve karma cilt olmak üzere dörde ayrılır. Yağ salgısı en az olan cilt kuru cilttir ve daha kolay kırışır, yaşlanır. Normal ciltler ise sağlıklı yağ salgısı olanlardır. Yağlı ciltlerde normalin üzerinde yağ salgısı görülür. Karma cilt yapısındaysa T bölgesinin yağlı bir görünüme sahip olması söz konusudur.

Erkeklerde doğru cilt bakımı için öncelikle cilt yapısının iyi tanınması gerekir. Erkekler daha fazla yağ ürettiği için cilt temizliği ve bakımının kadınlardan daha dikkatli yapılması önemlidir. Her gün tıraş olan erkeklerde cilt daha sağlıklı iken doğru bakım yapılmadığında tahriş olmuş, kuru ve cansız bir cilt görüntüsüne sebep olunabilir.

Cilt Temizliğinizi Doğru Yapın

Erkek cilt bakım önerileri listemizin ilk sırasında doğru cilt bakımı var. Cilt türü ne olursa olsun sabun kullanmamak gerekiyor. Sabun yerine doğal içeriklerden oluşan cilt temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz. pH değeri yüksek sabunlar ya da ürünler kullanıldığında ciltte kuruluk ve sertlik, kaşıntı ve tahriş gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Alkol içermeyen tonikler ve cilt temizleme köpükleri de erkek cilt bakım tavsiyeleri arasında cildinizi temiz tutmanız için önerilmektedir.

Peeling Yapın

Erkekler için cilt bakım önerileri arasında peeling yapmak da var. Erkeklerin kadınlar kadar ciltlerini temizlemeye özen göstermediği düşünüldüğünde haftada 1 ya da 2 gün yapılan peelingin ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Erkek cilt bakımı olarak peeling, gözenekleri yağlardan ve kirlerden temizlemesi için mutlaka yapılmalıdır.

Cildinizi Nemlendirin

Erkeklerin cildindeki pul pul görüntünün ve kaşıntının sebebi nem eksikliğidir. Sakallar ve bıyıklar da ciltteki nemi tükettiği için düzenli nemlendirici kullanmak bir ihtiyaçtır. Erkek cilt bakım önerileri arasındaki nemlendiriciler, cilde gerekli olan nemi sağlamaktadır. Su bazlı nemlendiriciler tercih edilerek erkek cildindeki yağ daha dengeli bir şekilde dağıtılabilir.  

Erkekler için üretilen nemlendiricilerin gece kullanılması da daha iyi sonuçlar almak için bir püf noktasıdır. Ayrıca göz çevresindeki kırışıklıklar için doğal bileşenli ürünler tercih edilebilir.

Güneş Kremi Kullanın

Güneş ışınları hem ciltte iz bırakması hem de yaşlanmayı tetiklemesi nedeniyle oldukça zararlı. Gün içerisinde güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak cilt kuruluğunun yanı sıra kırışıklıkların da artmasına yol açıyor hatta cilt kanserini tetikliyor. Cildi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için mutlaka güneş kremi kullanmak gerekiyor.

Açık tenliler için 50 spf gibi yüksek koruma faktörlü güneş kremleri etkili olurken koyu tenli kişiler daha düşük koruma faktörlü güneş kremlerini tercih edebiliyor. Yağlı cilde sahip olan erkekler yağsız koruyucu kremleri, yağsız cilde sahip olanlarsa yağlı güneş kremleri ile ciltlerini koruyabilir.

Tıraş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Erkek cilt bakımında en merak edilen konu tıraştan sonra nasıl bir uygulama yapılması gerektiğidir. Tıraş her gün yapıldığında cildi tahriş etmeye müsait bir uygulama olduğu için tıraş sonrası cildi nemlendirmek gerekir. Tıraş olurken de tıraş köpüğü ya da jeli dışında herhangi bir ürün kullanılmamalıdır.

Tıraştan sonra yatıştırıcı etkiye sahip bir nemlendirici veya losyon kullanılarak tahrişin en az olması sağlanmalıdır. Sakallarını uzun kullanmayı sevenler ise sakal bakım yağlarından yararlanarak daha nemli ve yumuşak sakallara sahip olabilir.

Erkek cilt bakım tavsiyeleri genel olarak cilt temizliği ve bakım kremleriyle koruma üzerine odaklı. Siyah nokta temizliği ya da cilt temizliği düzenli aralıklarla yapılarak bu bakım uygulamaları desteklenebilir. Erkek cilt bakımı hakkında bilgi almak ve doğru bakımlarla cildinizi korumak için ekibimize ulaşabilirsiniz. 

[widget-143]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (536) 511 22 53