W Hair Concept – Kadın & Erkek Kuaför ve Güzellik Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ayak Bakımı İçin Öneriler

Herkes Bakımlı Ayakları Hak Eder!

Ayaklar, gün boyu ayakkabının içine hapsolurken nemsiz ve havasız kalabiliyorlar. Bu durum da hem estetik görünüm hem de sağlık açısından sorunlara neden olabiliyor. Kişisel hijyenin en önemli parçalarından biri olan ayak bakımını herkesin yapması gerekiyor.

Özellikle gün boyu ayaklarımızın üzerinde durduğumuz için ayaklarımızın sağlığına özen göstermemiz çok önemli. Haftada en az 1 kez ayak bakımı yapmak hem temiz hem de bakımlı hissetmemizi sağlayacaktır. Ayak bakımı nasıl yapılır ve ayak bakımı için öneriler neler, birlikte bakalım…

Ayak Bakımı Nedir?

Ayak bakımı için öneriler vermeden önce ayak bakımı nedir bakalım. Ayak bakımının kapsamına ayak parmakları, tırnaklar, ayak tabanı, topuğu ve ayakların üst kısmı dahildir. Ayak bakımı için pedikür, ayak peelingi ve nemlendirme gibi işlemler tercih edilir. Nasır sorunu olan ya da sertleşmiş ayak derileri için deri törpüleme uygulamaları yapılabilir.

Ayak derisi, vücudumuzdaki diğer derilerden daha kalın bir yapıda olduğu için özel bakıma ihtiyaç duyar. Ayak bakımı için yapabilecekleriniz ise şunlardır:

Ayak Banyosu

Ayak bakımı için öneriler listemizde ilk sırada ayak banyosu yer alıyor. Ayak banyosu için ılık bir su, ayak banyo tozu ya da duş jelleri kullanılabiliyor. Karbonat, beyaz sirke, limon suyu da ayak banyo suyunuza katabileceğiniz, sert deriyi kolayca yumuşatan malzemelerdir.

Ayak banyosu suyuna lavanta yağı, sandal ağacı yağı gibi besleyici yağlar da ekleyebilir ve ayak tabanlarınızı yumuşatabilirsiniz.

Ayak banyosu için ılık suda ayaklarınızı 15 – 20 dakika dinlendirmelisiniz. Ayak banyosu suyunun içine aromatik yağlarla birlikte dilerseniz birkaç çiçek ya da yaprak ekleyebilirsiniz.

Pedikür

Ayak bakımının olmazsa olmazı pedikürdür. Ayak bakımı pedikür yapılmadan tam olmaz. Pedikür nasıl yapılır dediğimizde ise ayak tırnaklarının şekillendirilmesi, ayakların sağlıklı ve bakımlı bir görüntüye ulaştırılması işlemi olduğunu söyleyebiliriz.

Pedikür yapılırken ayak tırnakları, tırnağın uzama biçimine göre kesilir. Tırnakların çevresindeki deriler geriye doğru itilerek tırnağa şekil verilir. Tırnak çevresindeki etler kesildiğinde daha hızlı uzaması söz konusudur. Pedikür işleminin devamında tırnak bakımı, topuk bakımı ve ayak yüzeyi bakımı gelir.

Tırnak Çevresi Bakımı

Ayak bakımı için öneriler listemizde pedikürün yeri geniş. Pedikür yapılırken de kesinlikle tırnak çevresi bakımını yaptırmak gerekiyor. Tırnak çevresi bakımı için ilk olarak nemlendirici krem ya da yağ sürülür. Ardından ayak banyosu suyunda bir süre bekletildikten sonra tırnak etleri geriye itme yöntemi kullanılarak sağlıklı şekline ulaştırılır.

Topuk Bakımı

Ayak bakımı nasıl yapılır diyenler için topuk bakımı uygulamalarından da bahsedelim. Pedikür sırasında topuk taşı ya da ponza taşı olarak bilinen bir taşla topuklarda sertleşen deriler temizlenir. Ponza taşı ölü derileri kolayca aldığı için sert hareketlerle cildinizi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Derinize çok bastırmadan, dairesel hareketlerle ponza taşını kullanmalısınız.

Ayak Peelingi

Ayak bakımı için öneriler listemizde ayak peelingi elbette var. Pedikür yaptırmak istemeyenler ya da pedikür sonrası ayaklarının sağlıklı görünümünü uzun süre korumak isteyenler ayak peelingi yaptırabilirler.

Ayak peeling işlemi kuaförlerde yapılabileceği gibi kozmetik mağazalarından satın alınabilen peeling ürünleriyle uygulanabilir. Evde uygulanacak bir peeling içinse toz şeker ve badem yağı kullanılabilir. Dairesel masajlarla bu karışım uygulanarak ölü derilerden ayaklarınızı arındırabilir, daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Nemlendirici Kullanımı

Ayak bakımı için ne yapmalı diyenler için bir diğer önerimiz de düzenli ayak nemlendiricileri kullanmalarıdır. Kuru cildi olanlar, ayaklarında çatlaklar oluşanlar ya da uzun süre ayakta durmak zorunda kalanlar mutlaka düzenli olarak ayak kremi kullanmalıdır.

Sağlıklı ayaklar için sadece nemlendirme yeterli olmayacağı için dar, sivri burun ya da yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak, ortopedik ve rahat ayakkabılar giymek gerekmektedir.

Pedikür Fiyatları – Ayak Bakımınızı İşin Uzmanı Yapsın!

Ayak bakımı için öneriler verdikten sonra pedikür fiyatlarından da bahsedelim. Evde bakım yapmaya üşenenler için pedikür fiyatları gayet uygun. Pedikür fiyatları; tırnakların genel hijyen ve sağlık durumuna, uygulanacak bakımın kapsamına göre değişmektedir. Kaliteli ve profesyonel bir kuaförün pedikür fiyatları ile amatör bir kuaförün pedikür fiyatları arasında belirgin fark olmaktadır.

Ayak bakımı nasıl yapılır ya da pedikür fiyatları neye göre değişir merak ediyorsanız pedikür ekibimizle tanışmalısınız…

[widget-139]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (536) 511 22 53