W Hair Concept – Kadın & Erkek Kuaför ve Güzellik Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Erkeklerin Dökülen Saçlarına Çözüm Önerileri

Erkeklerde saç dökülmesi, can sıkıcı bir durumdur. Belirli bir yaştan sonra erkeklerde görülen bu durum genetik, hormonal veya çevresel faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, öncelikle stressiz bir hayatınız olduğundan emin olun. Çünkü bu hayatın stresi, saç sağlığınızı fazlasıyla etkiliyor. 

Saçlarınızın sağlığını korumak için belki de her şeyi yapıyorsunuz. Fakat yine de bazı sebeplerden dolayı saçlarınız aşırı ve hızlı bir şekilde dökülmelere başladıysa üzülmeyin. Erkeklerde saç dökülmesi zorlu bir yolculuğun başlangıcı olabilse de çözümleri olan bir sorun. Saç dökülmelerinizi durdurmak ve mümkünse geri gelmelerini sağlamak için bazı yolları bilmeniz gerekiyor. Peki, erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesi nedenleri neler?

Saç Dökülmesi Nedenleri Neler?

Erkeklerde saç dökülmesi neden olur? Bazen insanlar bu soruyu sık sık sorar. Oysa erkeklerde saç dökülmesi birçok sebepten dolayı yaşanabilir. 

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri çok fazla çeşitlilik gösterse de temelde birkaç faktör bulunuyor. Saçı dökülen bir erkekte öncelikle genetik faktörlerin varlığına bakılır. Genetik faktörlere bağlı yaşanan dökülmeler genellikle erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. 

Ardından kişide sağlık sorunu olup olmadığı hakkında bilgi alınarak tıbbi bir problem aranır. Kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi nedenleri arasında bir de saçların çekilmelere bağlı olarak yaşadığı kayıplar yer alır. Saç çekme hastalığınız varsa veya uzun saçlarınız olup da sürekli sıkı örgü kullanıyorsanız, saç derinizde problem görülebilir, kökleriniz güçsüzleşebilir.

Yapılan bazı diyetlerle veya beslenme yanlışlarıyla protein ve vitamin alımında aksaklıklar yaşandığında da saç dökülmeleri hızlanabilir. Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız öncelikle dökülmemesi için neler iyi gelir, bunu bilmekte yarar var. 

Tüm bunların dışındaki en önemli saç dökülmesi faktörü ise strestir. Stres saçların dökülmesinin başlıca sebepleri arasında yer alır. Tüm hayat standardınızı bozan stres faktörleri saç sağlığınızı da doğrudan etkileyebiliyor.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Çözümleri

Saç dökülmelerinizi önlemeniz için bazı çözümler elbette var. Öncelikle saçlarınızın tam olarak neden döküldüğünü bilmelisiniz. Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri bilinirse çözümü de daha doğrudan olacaktır. Erkek tipi saç dökülmesi mi var yoksa strese mi bağlı mı saçlarınız dökülüyor, önce bunun için uzman desteği alın. Kuaförünüze saçlarınızın tam olarak nereden dökülmeye başladığını sorabilir ve sonrasında bir cilt uzmanıyla görüşebilirsiniz. Kuaförünüz size yandan açılmaların ne zaman başladığını, tepe bölgesi saç dökülmesi yaşayıp yaşamadığınızı söyleyebilir ve sizden daha net görebilir.

  • Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir diye sorduğunuzda, öncelikle saçlarınızın erkek tipi saç dökülmesi olup olmadığını tespit etmeye çalışın. Bunun için doktora görünebilirsiniz.
  • Hayatınızın her alanını etkileyen ve hayat standardınızı bozan stres faktörlerini ortadan kaldırarak saç dökülmelerinizi önleyebilirsiniz. Çünkü stres ve üzüntü saçları doğrudan etkiler ve saç kökleriniz güçsüz kalarak dökülmeye başlar. 
  • Beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz. Dengeli ve vitamin yönünden zengin bir beslenme şekli, saçlarınızın köklerinden uçlarına kadar beslenmesini sağlar.
  • Saçlarınızı besleyen bakım yağları, sıklıkla kullanmanız gereken ürünlerdendir. Bu besleyici yağlar saçlarınızın dökülmelerini durdurup köklerini besleyebilir. Kuaförde saç bakımı hizmeti alabilir, masaj terapiler yaptırabilirsiniz. 
  • Saçı yıpratan işlemlerden uzak durmak da erkek tipi saç dökülmesi çözümlerinden biridir. Her gün saç yıkamanın saça ve saç derisine verdiği zararı unutmayın. Bu yüzden 2-3 günde bir saçlarınızı yıkayın. Şampuan içerikleri ve suyun sertliği saçlarınızı olumsuz etkilemesin. 
  • Saçı yıpratan işlemlere dahil edilmesi gereken bir diğer madde de saça uygulanan ışıl işlemlerdir. Sık düzleştirmek, perma yaptırmak olabildiğince kaçınmanız gereken işlemlerden. 
  • Çevre koşulları da erkeklerde saç dökülmesi sorununu hızlandıracağından, soğuk havalarda saçlarınızı korumanız, sıcak havalara dikkat etmeniz önemli çözümlerdendir.
  • Saçlarınızı çeken modelleri kullanmamak da olası saç dökülmelerini önleyebilir. Saç çekme hastalığınız varsa mutlaka tedavi olmalısınız.

Her Dökülme Sizi Korkutmasın

Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir, hepsini uyguluyorsanız ve saç dökülmeleriniz duruyorsa, sürekli aynı önlemlere devam etmeyi unutmayın. Duran dökülmelerden korkmayın. Eğer tüm önlemlere rağmen erkek tipi saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, tepe bölgesi saç dökülmesi ve bölgesel saç dökülmeleri görülüyorsa belki de saç ektirme gibi farklı işlemlere yönelmeniz gerekebilir. 

Saç dökülmenizin tipini belirlemek için uzmana danışmalı, kuaförünüzden bilgi almalısınız. Ardından bir doktora görünebilirsiniz. Çok ciddi saç dökülmeleriniz yoksa korkmayın, beslenme ve stres faktörlerini ortadan kaldırarak sağlıklı saçlarınızı koruyabilirsiniz. 

[widget-138]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (536) 511 22 53