W Hair Concept – Kadın & Erkek Kuaför ve Güzellik Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fön Çekerken Bunları Yapmayın!

Fön Çekerken Yapılan Yanlışlar

Fön, saçlarımızı ipeksi bir görüntüye kavuşturan, daha güzel hissetmemizi sağlayan kuaför hizmetlerinden biri. Fön evde herkesin kendi kendine uygulayabileceği bir işlem olsa da yanlış yapıldığında hem saça zarar verebiliyor hem de kuaförden çıkmış kadar güzel sonuç elde edilemeyebiliyor.

Fön çekerken yapılan yanlışlar saçlarınızın şekil almasını engellemenin yanında kurumasına, yıpranmasına, sağlıksız gözükmesine neden olabiliyor. Fön çekerken yapılan hatalar neler? Yakından bakalım.

İyi bir fön makinesi kullanmama

Fön çekmek için profesyonel fön makinesine ihtiyacınız yok ancak iyi bir fön makineniz olmalı. Saç kurutma makineleriyle fön çekmeye çalıştığınızda istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Amatör saç kurutma makineleri saçınıza zarar verebilir. Kuaför fön makineleri üreten markaların makinelerini tercih edebilirsiniz. Fön çekerken yapılan yanlışlar arasında ilk sırada değiştirilmesi gereken durum budur.

Profesyonel fön fırçası kullanmama

Fön çekerken yapılan hatalar arasında profesyonel fön fırçası kullanmamak da var. Doğru fön çekmek için saçınızın uzunluğuna ve yapısına uygun fön fırçalarınız olmalı. Saçınız uzunsa geniş fön fırçalarını, kısa saçlı iseniz dar fırçaları tercih etmelisiniz.

Fön ısısına dayanıklı, bozulmaz yapıda ve saçınızı deforme etmeyecek fön fırçaları almanız gerekiyor. Profesyonel fırçalar sert polyamid kıldan imal edildiği için yüksek ısıya dirençli oluyor. Dolayısıyla uzun yıllar fön fırçalarınızı kullanabilirken saçınıza da zarar vermemiş oluyorsunuz.

Islak saça fön çekmek

Fön çekerken yapılan hatalar arasında en önemlilerden biri de budur. Islak saça fön çekmek saç tellerinize büyük zarar veren bir durumdur. Doğru fön nasıl çekilir diyorsanız ilk olarak ıslak saça fön çekmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Saçlarınızı tamamen kurulamalı ve ardından fön çekmelisiniz. Fön çekilecek saçınız hafif nemli de olabilir ancak ıslak saça fön çekmek kalıcı hasarlar bırakır.

Saçı uygun şekilde ayırmama

Fön çekerken yapılan yanlışlar arasında saçı hatalı ayırmak da vardır. Bir kaç toka yardımı ile saçınızı önce üst, sağ, sol ve arka olmak üzere 4’e ayırmanız gerekir. Ardından bu bölümleri de fön işlemi sırasında eşit şekilde bölerek fön çekmelisiniz. Aksi halde istediğiniz saç şeklini elde edemezsiniz.

Saç diplerine saç kremi uygulama

Saç kremi saçları yumuşatarak fön işlemini kolaylaştırsa da saç diplerine saç kremi uygulamak büyük bir hatadır. Saç kremi, saçın diplerine uygulandığında saç telinin ince ve kaygan görünmesine neden olur. Bu durumda da fön sonrasında saçınız hacimsiz ve sönük bir görüntüyle karşınıza çıkar. Fön çekerken yapılan yanlışlar listemizde fönden önce yaptığınız hatalar da olacak elbette.

Yardımcı ürünler kullanmama

Doğru fön nasıl çekilir diyenler için sadece fön makinesi ve fön fırçasının yeterli olmadığını söyleyelim. Son zamanlarda fönün kalıcılığını arttıran, fönlü saçın daha ışıltılı görünmesini sağlayan ürünler de var. Eğer fön çekerken çok hata yapıyorsanız bu ürünler sayesinde hatalarınızı telafi edebilirsiniz. Özellikle fön sonrası besleyici kremler çok işinize yarayacak.

Doğru şekil verememe

Fön çekerken yapılan yanlışlar listemizde kişisel becerilerinize bağlı olarak doğru el tekniğini öğrenememeniz de yer alıyor. Doğru fön çekme amacınız varsa videolar izlemeli, arkadaşlarınızın üzerinde denemeler yapabilmelisiniz. Kendi kendinize fön çekmeniz zor bir süreçtir ancak doğru el pratikleriyle zamanla saçınıza güzel şekiller verebilirsiniz.

Fön Çekmenin Püf Noktaları – Bir de Bunları Deneyin!

Fön çekerken yapılan yanlışları söyledik. Peki doğru fön kullanımı nasıl olur? Fön çekmenin püf noktaları neler? Fön çekerken ilk olarak alt kısımlardan başlamalısınız. Uzun saçlı olanlar fön çekerken fırçayı öne doğru uzatarak fön çekmeli. Bunun dışında;

  • Saçınızı nemli bırakmayın.
  • Saçınızı üç veya dört bölüme ayırın. Her bölümü klipslerle başınıza tutturun.
  • Jöle ya da saç köpüğü kullanacaksanız fön çekmeden önce az miktarlarda kullanın.
  • Uçların güzel görünmesi için fırçaya sarın, iç ve dış tarafından fön çekin.
  • Saçınızın fön çektiğiniz tutamı tam kuruyana kadar fönü bırakmayın.
  • Saça hacim kazandırmak için uzama yönünün aksine doğru fön çekin.

Saçlarınızın daha parlak ve canlı olması için fön çekerken yapılan yanlışlar ve sağlıksız uygulamalardan uzak durun. Doğru fön kullanımı için bolca pratik yapın ve kendinizi deneyin. Zaman geçtikçe daha güzel fönler çektiğinizi göreceksiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (536) 511 22 53